Wydarzenia

Czy i jak możemy uratować życie drugiemu człowiekowi? – na to pytanie panie Małgorzata Pękalska i Mariola Skarbiesz starały się odpowiedzieć podczas zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie na wstępie obejrzeli krótki film, który uświadomił im, że tylko trzem na dziesięć osób zostaje udzielona pierwsza pomoc przed przyjazdem karetki. Jest to niezwykle istotne, gdyż w momencie zatrzymania krążenia mamy 4 minuty, aby „zacząć bić sercem poszkodowanego człowieka”, po tym czasie następują nieodwracalne zmiany w mózgu. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat: jak wezwać pomoc; sprawdzić, czy poszkodowany oddycha; jak ułożyć go w pozycji bezpiecznej; jak wykonać uciski klatki piersiowej i oddechy ratownicze. Czynności praktyczne dzielnie ćwiczyli z pomocą swoich kolegów oraz na fantomach. Uczniowie przekonali się, że są w stanie uratować życie drugiemu człowiekowi, choć nie jest to wcale łatwe, mogą podjąć działania dzięki którym poszkodowany przeżyje i będzie miał większe szanse na powrót do zdrowia.