Wydarzenia

W piątek 12 stycznia 2018 roku gimnazjaliści naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Noc Biologów 2018 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracownicy i studenci Wydziału przygotowali w tym dniu szereg interesujących wykładów, pokazów, warsztatów oraz zajęć laboratoryjnych. Dla naszej młodzieży, która interesuje się naukami przyrodniczymi, udostępniono  nowoczesne laboratorium katedry biochemii i salę wykładową. 

Naszą zabawę ze światem przyrodniczym rozpoczęliśmy wykładem na temat „Czy feromony rządzą światem”, gdzie dowiedzieliśmy się jak za pomocą zapachów, komunikują się ze sobą zwierzęta. Zajęcia wzbogaciły naszą wiedzę na temat niejasnych dla nas zachowań niektórych zwierząt. 

Uczestniczyliśmy również w warsztatach Biochemiczny Sherlock Holmes, gdzie na samym początku pobrano od nas odciski palców, a następnie wyjaśniono nam czym zajmuje się biologia kryminalistyczna. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy odróżnić krew od innej substancji oraz jakie tajemnice kryje w sobie ślina. Dużym zaskoczeniem była dla nas informacja jak niezwykłym śladem biologiczno-kryminalistycznym jest mocz. 

Po warsztatach udaliśmy się jeszcze obejrzeć wystawę pajęczaków i owadów egzotycznych oraz roślin owadożernych. Dzięki wystawie poznaliśmy niektóre gatunki owadów i pająków tropikalnych m.in. modliszki, ptasznika czy straszyka olbrzymiego,  którego nasza koleżanka wzięła do rąk. Naszą uwagę zwróciła również wystawa przygotowana przez przedstawicieli służby celnej, gdzie prezentowano rzeczy wykonane np. ze skóry krokodyla lub węża oraz inne części zwierząt skonfiskowane na granicy podczas próby przemytu.

Dzięki udziałowi w takiej akcji mogliśmy dowiedzieć się na czym polega praca pracownika naukowego i sami przez chwilę poczuliśmy się jak prawdziwi naukowcy.